Az IOT vagyis az okos készülékek hálozata

Olvasási idő: 5 perc

Mai blogunkban röviden bemutatjuk az internet of thing, vagyis az okos készülékek internetes hálózatának alapjait. Röviden csak IoT-nek nevezett hálózatát különböző technológiák összefonódása alkotja mint a rádiófrekvenciás érzékelők ,NFC és MCU wifi  chipek amiket már rengeteg készülékben megtalálhatunk.

Az elterjedését segítette az olcsó előállítási költség és az mára elérhető gyors internet kapcsolat. Így alakult ki ez a új fogalom amit IoT-nek hívunk. Ez a okos hálózat az internet új lehetőségeit nyitja meg ahol nem csak számítógépek csatlakozhatnak az internethez hanem olyan készülékek is mint a termosztát, szívmonitor, tűzjelző vagy biztonsági kamerák. Ezen beépített érzékelők lehetővé teszik a távfelügyeletet, irányítást és az eszközök állapotának ellenőrzését.

 

Nézzük röviden a fejlődését. Az IoT első ismert felhasználása az MIT egyetemen volt, ahol a hallgatók olcsó szenzorokat használva megfigyeltek és irányítottak egy kóla automatát az internetről. A fejlődését segítette egy 1994-ben Raja Reza által publikált tudományos folyóirat ahol leírja hogy kis adatcsomagokkal akár otthonokat es gyárakat is automatizálhatunk az internet keresztül. Alig egy év múlva  a Microsoft, a Novell és más nagy IT cégek hasonló ötleteket kezdtek kidolgozni. 14 évvel később a IOT fejlődése felgyorsult , jelenleg több okos készülék csatlakozik az internethez mint ember.

 

Hogyan is működik az IOT ?  

 

Az IOT rendszerét számos elektronikai készülék alkotja amely a felhőn keresztül az saját érzékelőjükön kommunikálnak egymással. Miután az adatok  beérkeznek a felhőkbe az feldolgozásra kerül és döntést hoznak a műveletek végrehajtásáról emberi beavatkozás nélkül ami lehet egy értesítés vagy automatikus beállítás is. Ha viszont felhasználói beavatkozás szükséges akkor egy vizuális felület (digitális kijelző) erre lehetőséget ad ami a felhőbe kerülve továbbítja a kérést a készülékhez. Az IoT rendszerek lehetővé teszik az automatizálást, szabályozást az okos  készülékek  széles piacán. Lényegében nincs olyan készülék amit ne lehetne vezérelni. Sejthetjük mar hogy a kriptovaluták  kétségtelenül a IoT szerves részeként működhetnek különösen mikor mikrotranzakciók fizetésével automatizálás végezhetünk egy készülékben. 

Az IoTA project és más blokklánc projektek azzal a céllal jöttek létre hogy a mozgatórugója legyen a IoT készülékeknek. Ha többet szeretnél tudni a IoT és a kriptovaluták kapcsolatáról akkor olvass tovább..

 

Nézzük hogyan hat az IoT a kriptovalutákra és fordítva?

 

Az RFID vagyis a Radio Frequency IDentification automatikus azonosításhoz és adatközléshez használt technológia, melynek lényege adatok tárolása és továbbítása RFID chipek segítségével. Az RFID-címke egy apró tárgy, amely rögzíthető vagy beépíthető az azonosítani kívánt készülékbe. Ez a készülék lehet egy árucikk, vagy alkatrész, illetve élőlény, így akár ember is. A való életben ezekkel a megoldásokkal rengeteg pénzt, időt és energiát takaríthatunk meg, az életünk pedig kényelmesebbé és egyszerűbbé válik. Tehát igen, nyugodtan mondhatjuk, hogy az IoT megoldások alapvetően hasznosak lehetnek a blokklánc alapú integrációval, ami a fizetési tranzakciokat automatizálhatja a jövőben.

Úgy hiszem hogy az IOT befolyásolni fogja a kriptovaluták felhasználási szokásait, így a jövőben szorosabban összefonódik a két növekvő technológia. Nos, itt a legfontosabb megjegyezni, hogy mint minden pénzügyi tranzakciót így a folyamatot is biztonságban kell lebonyolítani. Az értékesítési pontokat folyamatosan fenn kell tartani, és optimalizálni kell a vásárlási és kereskedési folyamatot, főként az eladóval, hogy a lehető legfolyékonyabb és a lehető leginnovatívabb legyen. Minél többen tudják igénybe venni a szolgáltatásokat, annál fenntarthatóbban nőhet az adott digitális pénznem forgalma. Az IoT-eszközök már egyes helyeken felhasználhatóak vásárlásokra, Vegyünk egy példát amikor egy hűtőszekrényben elfogyik egy adott termék akkor automatikusan újrarendelés történik, és ezekhez a tranzakciókhoz nem szükséges fizikai pénznem mert blokklánc alapú mikro tranzakciókkal működtetjük azt.

Ha érdekel a téma akkor itt  egy lista az IoT kripto projektekről: https://cryptoslate.com/cryptos/iot/

Tudtad hogy a NFC okos pólóink csak nálunk elérhetők ? Látogasd meg boltunk és válassz magadnak.

Tanulj Velünk

További hírek

polygon id mukodes

A Polygon ID Azonosítási Megoldás

A Polygon ID Azonosítási Megoldás Június 22-én, szerdán a decentralizált Ethereum skálázóplatform, a Polygon bejelentette, hogy „elindítja a Polygon ID -t – egy privát és önszuverén identitásmegoldást, amely nulla tudásalapú (ZK) titkosítással

uniswap genie

Tágul a Uniswap Univerzum

Tágul a Uniswap Univerzuma Az Ethereumon futó népszerű DeFi kereskedési felület mögött álló vállalat NFT piactér kialakítását tervezi. Az Uniswap Labs kedden közölte, hogy megvásárolta a Genie NFT-piaci aggregátort annak érdekében, hogy

3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád!

3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád! Ez a bejegyzés, kicsit más, mint az eddigiek. Egy pár napja a Kryptodás Norbi készített velem egy rövid interjút az edukációs AR NFTk-ről, hogy a

A nagy összeomlás okai

A nagy összeomlás okai A Bitcoin-t és a teljes kriptopiacot az elmúlt hónapokban erősen sújtotta a post-covid hatása és az elmúlt két hónapban kialakult háborús helyzet is. Emellett a várva várt medvepiacot

Ha szeretnél értesítést kapni a legújabb kryptoda tartalmakról, akkor iratkozz fel!