Egymás után jönnek a hírek, hogy az NFT-k újabb területeket hódítottak meg. Egyik ilyen piac a digitális divat világa. Egy év alatt több millió dolláros piacra nőtte ki magát a virtuális valóságon alapuló divatipar, ami az NFT-k jóvoltából már kereskedhetővé váltak a digitális térben is.
Te vásárolnál olyan ruhát ami nem is létezik a fizikai térben? Ha, igen akkor mennyit fizetnél érte és mire használnád?
A piaci kereslet óriásivá kezd válni, mivel a játékosok lényegében már évek óta használnak digitális ruházatokat a játékokban. A kérdés, hogy a nagy divat márkák hogyan képesek a digitális teret összekötni a jelenlegi termékeikkel. Erre lehet egy megoldás a Metaverzum ahol már értelmet nyer a digitális divat ruházatok használata. Több mint valószínű, hogy a virtuális divat térhódítása az NFT-k és a Metaverzumok segitségével megváltoztatják a divat teljes világát.
Mint tudjuk az NFT-k 2021-re a divat üzleti vonatkozásában is egy új, mindenképpen bevezetésre kerülő technológiává nőtte ki magát, – kifejezetten azzal a céllal, hogy a termékekről minél több hasznos információt tudjunk meg interaktívabb 3D megjelenítésben, nem mellesleg használatukkal a vásárlói elégedettség is növelhető.
Rendben, ez mind jól hangzik de gondoljuk ezt kicsit tovább és a felhasználói lehetőségeket terjesszük ki a Metaverzumok által biztosított digitális térbe is. A divat világában az NFT-k azért kerültek előtérbe az utóbbi időben, mert a mögötte álló blokklánc technológia lehetővé tette, hogy hitelesebb információkat kapjunk az adott termékről. Ezen AR/VR alapú 3D NFT-k a valósághű megjelenés mellett a meta adatokban tartalmazhatják a gyártási időt, helyszínt, az összetevőket, a kezelési útmutatót vagy akár a vásárlói véleményeket is. A jelenlegi trendek azt vetítik előre, hogy 2022-re az NFT-k nemcsak óriási résztvevőjévé válnak a divat üzleti életének, hanem a vásárlói erőt is jelentősen fogják növelni. Úgy néz ki, hogy az NFT lesz a legkeresettebb technológia a Web 2.0 bevezetése óta, és az NFT alapú játék ipar és a Metaverzum egyre szélesebb körű használatára számíthatunk.
Ezt tovább gondolva az NFT-k és a Metaverzumok óriási változásokat fognak létrehozni a digitális divat iparban, mivel így a tulajdonjog nyilvánvaló és tovább értékesíthető lett. Az NFT-k vitathatatlanul még mindig a kezdeti fázisban vannak, mivel a különböző divatmárkák még csak most kísérletezgetnek az NFT-kben rejlő lehetőségekkel, vagyis a digitális tulajdon valós Fiat pénzé konvertálással. Sajnos amíg nem épül ki egy könnyen kezelhető fizetési átjáró a hétköznapi felhasználók számára, addig csak keveseknek elérhető ez a piac. A kriptovalutákban jártas felhasználók biztos értik mire gondolok. Ettől függetlenül az NFT-k gyorsan teret kezdtek nyerni, amint a korai cyberpunk vásárlók felkarolták a divat trendet, mintegy kiegészítőként “hordva”, azokat beépítették a digitális megjelenésükbe és a közösségi média profiljukba is. Ezek a felhasználók az NFT alapú digitális piacot már valódi értéknek tekintik, mivel egy Metaverzum avatáron keresztül megoszthatóvá és egyben funkcionálissá váltak ezek a ruházatok. A következő képek láttán lehet 2060-ban érezhetjük magunkat, de ez már a jelen és nem Sci-fi többé.
Készítette: Melinda Manunta
A divat piacnak gyorsan észre kellett vennie, hogy ez a nagyfokú kreativitás és üzleti lehetőség, amit az NFT-k kinálnak szinte határtalanok a digitális térben. A luxus divat termékek esetében már nagyon jól mutatja, hogy a korlátozott darabszám és az extrém kereslet az adott termék árképzését a fellegekbe emelheti. A funkcionalitás és a kényelem már nem is számít csak, hogy ki a divat tervező és milyen extrém ruhákat készített. Mint ahogy az elmúlt hónapokban láthattuk, hogy az NFT-k, a Metaverzumok, és a Web 3.0 fejlesztések már túlmutatnak a divat világán.. Egy márka, vagy divat cég sikerességét az fogja majd meghatározni a jövőben, hogy hogyan tudják majd ezeket a technológiákat a saját üzleti modelljükbe beépíteni. Olyan világmárkák, mint a Balenciaga, a Louis Vuitton vagy a Burberry már felismerték, hogy a több száz milliós játékos közösség még a divat számára egy érintetlen területnek számít, nagy vásárlóerővel, egy potenciális aranybánya lehetőségét rejtik.
Ezidáig a divat világának ilyen irányú befektetései a Metaverzumba használt videójáték ruházatok (skinekben) kimerült, ami még így is, önmagában közel 40 milliárd piaci részesedést generált. A Covid járványhelyzet óta különösen megváltoztak a vásárlói szokások, egyre kevesebb fizikai terméket gyártanak, ebből a kiutat a virtuális termékek előállításában látják a divatmárkák. Ezen a ponton elmondhatjuk azt, hogy a beszállítói lánc krízisére, ami az elmúlt fél évben jelentős hatással volt a divatiparra, az egyetlen megoldást a digitális ruhák, divatcikkek jelentik.
Több cégnek is be kellett zárniuk fizikai boltjaikat, mert az emberek 90% online vásárolt. Éppen ezért kísérleteznek azzal, mint a H&M vagy a Burberry, hogy a Metaverzumban a digitálisan megalkotott embereken virtuálisan mutatják be a termékeiket és értékesítik azokat.. Mi az a Metaverzum? Nézd meg videónk itt!
A Metaverzum egy virtuálisan megalkotott 3D világ a közösség számára, ahol az emberek társasági életet élhetnek, játszhatnak vagy dolgozhatnak is, – ez előbb vagy utóbb a mindennapjaink szerves részévé válik. Az NFT koncepció és a Metaverzumok összefonódása lehetővé teszik, hogy pénzt keressünk majd mint játékfejlesztő, építészmérnök vagy éppen divattervező anélkül, hogy bármit fizikailag előállítanánk. Felmerül a kérdés, hogy ha nincs fizikailag megfogható termék, akkor a vásárlók mit is vesznek meg? Nézzünk meg pár vásárlói szempontot:
Spekulatív befektetés:
Az NFT-d (amit megvettél egy bizonyos cégtől) egyre többet fog érni ha maga a cég piaci értéke növekszik.. Ez kicsit olyan, mintha annak a cégnek, ahol az NFT-det megvetted egyik tagja, részvényese lennél, mintha az adott cégből egy kis részt birtokolnál. Ez lehet így spekulatív befektetés is.
Zárt tartalom, extra szolgáltatás:
Az NFT-k körül egy újfajta kultúra is körvonalazódik. Egyes NFT-t eladásra kínáló cégek Metaverzum rendezvényeire csak azokat az embereket engedik be, akik az ő NFT-jüket birtokolják. Extra szolgáltatásként említeném az NFT alapú beléptető rendszereket, vagy vannak cégek akik igény esetén az fizikai ruhákat is postázzák a vásárlóik számára.
Adományozás:
Más NFT-t kínáló divat cégek, például az NFT kutya tenyésztők közössége, a kutyás NFT ruházatok eladása után ezer valós kutyának az örökbefogadását ígérik segíteni. Így az eladott “NFT kutyák” által létrehozott jótékonysági alap mintegy segítséget nyújt a valós kutyák örökbefogadásához, tehát mindkét oldal jól jár.
A jövő már nem csak az internet fejlődését jelenti, hanem az valóság digitálissá tétele felé is halad. A divatipar már régen várt egy ilyen jellegű innovációra amit az NFT-k adhatnak meg most nekik. A verseny most kezdődik és ami csodálatos benne, hogy bárki részese lehet bárhol is éljen a földön.
Szeretnél részt venni ebben az utazásban? Esetleg divatervező vagy? Lépj kapcsolatba velünk és segítünk megismerni az NFT-k csodálatos világát.
A Polygon ID Azonosítási Megoldás Június 22-én, szerdán a decentralizált Ethereum skálázóplatform, a Polygon bejelentette, hogy „elindítja a Polygon ID -t – egy privát és önszuverén identitásmegoldást, amely nulla tudásalapú (ZK) titkosítással
Tágul a Uniswap Univerzuma Az Ethereumon futó népszerű DeFi kereskedési felület mögött álló vállalat NFT piactér kialakítását tervezi. Az Uniswap Labs kedden közölte, hogy megvásárolta a Genie NFT-piaci aggregátort annak érdekében, hogy
3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád! Ez a bejegyzés, kicsit más, mint az eddigiek. Egy pár napja a Kryptodás Norbi készített velem egy rövid interjút az edukációs AR NFTk-ről, hogy a
A nagy összeomlás okai A Bitcoin-t és a teljes kriptopiacot az elmúlt hónapokban erősen sújtotta a post-covid hatása és az elmúlt két hónapban kialakult háborús helyzet is. Emellett a várva várt medvepiacot
Email: kryptotanoda@gmail.com