A Helium egy, a felhasználók által fizikai hotspotokon keresztül létrehozott, vezeték nélküli kommunikációs hálózaton dolgozik, ami okos készülékek és szenzorok számára lesz kiépítve. A Helium egy energiabarát megoldás, amely UHF rádiófrekvenciás technológiát használ, ami a blokklánccal párosítva egy decentralizált hálózatot hoz létre.
Jelenleg csupán a hálózat kiépítése zajlik, de nagyon ígéretes fejlesztések folynak és a közösség is dinamikusan nő napról napra. Ebben a feltörekvő új technológiában hatalmas lehetőségek vannak, mivel az IoT készülékek (leírás lentebb) száma folyamatosan bővül, így a kommunikációs hálózatok kiépítése alapvető fontosságú. A Hotspot nagyon kevés adatot használ. Ezek az adatcsomagok másnéven adatkreditek, 24 bájtosak csupán, összehasonlítva a többi hálózati megoldásokkal, amelyek havi 100 GB adatot is felhasználhatnak havonta. A hotspotunk az adatokat arra használja, hogy:
A Helium egyedi értékesítési pontja a rendszer egy teljesen új megközelítésén alapszik. Ahelyett, hogy a telekom szolgáltatókra hagyatkozva, kiszolgáltatva magunkat a centralizált üzleti modellnek és tőlük függjön minden adatkommunikációnk, a Helium mindent szétoszt az önkéntes hálózat fenntartók között és így éri el a hálózati lefedettséget. Jelenleg túl körülményes és drága a kapcsolódás, mivel a telefon szolgáltatók adatcsomagját kell használni a kommunikációhoz, ami nagyon energia- és költségigényes. Amire szükségünk van, az egy új energiabarát hálózat, amellyel átírhatjuk a szabályokat.
A hálózat kiépítését motiválja a HNT jutalom token, ami egy kriptovaluta a Helium blokkláncon. Ez a hálózat utat nyit a jövő decentralizált IOT hálózatának, ami segít, hogy részese lehess a hálózati lefedettség javításának, így több okoskészülék tud majd a jövőben kommunikálni egymással. Ez a rendszer hasonlít az airbnb-hez, ahol saját otthonunkat osztjuk meg olyanokkal, akik nem szeretnének hotelekbe menni. A Helium létrehozott egy kétoldalú piacot, ami a feje tetejére fogja állítani az monopol internetszolgáltatók piaci modelljét. Mint mondtam, a Helium HNT token jutalmakkal ösztönzi a hotspot tulajdonosokat, hogy globális vezeték nélküli hálózatot építsenek ki. A keresleti oldalon pedig, így az IT vállalkozások és fejlesztők kedvezőbb áron vehetik használatba ezeket a hálózatokat a sajat készülékük működtetéséhez.
Az igények óriásiak az okoskészülékek és szenzorok iránt. A trend megállíthatatlan, várhatóan a következő 5 évben közel 75 milliárd okoskészülék fog kapcsolódni vezeték nélkül az internethez. Tudjuk, hogy sokak számára ismeretlen a IoT kifejezés, ezért következzen néhány példa, hogy megértsük a fontosságát:
Komplex rendszerek:
Szenzorok, modulok:
Amint látjuk, az életünket már körülvették a komplex intelligens rendszerek. Ez már az USA-ban egy több milliárd dolláros piac, de az európai országok is gyorsan zárkóznak felfelé.
Az összes HNT-t az ősblokkból bányászták ki, ami a Helium blokklánc első blokkja. Jelenleg 5 millió HNT kerül kibányászásra havonta, és 50 évig fog tartani, amikor eléri a maximum 223 millió darabot. Ez úgy lehetséges, hogy évente feleződik a mennyiség a Bitcoinhoz hasonlóan. Az első ilyen fontos esemény 2021. augusztus 1-jén lesz, amikor a HNT-bányász jutalom havi 2,5 millió HNT-re csökken. Az HNT tokenek kiosztása az idő folyamán változik. Jelenleg a hotspot tulajdonosok, mint korai befektetők, nagyobb hányadát kapják jutalomként, mivel ők építik ki a lefedettséget, de később a hálózat növekedésével többet lehet majd keresni az IoT-eszközök adatainak a hálózaton történő továbbításáért. Ez azt jelenti, hogy 20 év múlva az alapítók és a befektetők kevesebbet keresnek majd és inkább az aktiv adatovábbításért lehet több HNT jutalmat kapni. A HNT ára is szépen fog növekedni, ahogy fogy a kitermelhető hélium. Így az ára is megy felfelé, de ne felejtsük el a hálozat alapvető célját, ami az IOT készüléknek alacsony költségű, stabil, decentralizált lefedettsége.
A legnagyobb jutalom, ami 30% jelenleg, azért jár, ha a hélium hálózatán használt okos eszköz adatait továbbítja a készüléked. Ahhoz, hogy kimagasló bevételeket érjünk el következő években, annyi a teendő, hogy a már jelenleg is használt IoT eszközöket, amik futnak a hélium hálózatán fejlesszék, és szélesebb körben értékesítsék. Ez mindenképp be fog következni, de, ha sokat akartok keresni, nézzetek utána, miként lehet ilyen eszközöket használni, vagy akár értékesíteni! Meg fogtok lepődni, hogy milyen sok helyen vannak már most is használatban ilyen eszközök és nem is nehéz értékesíteni vagy akár fejleszteni őket!
Nem Wifi, hanem LongFi! De mi is ez pontosan? Tisztázzuk a definíciókat a technológia terén is! A Helium saját technológiáját nevezi LongFi-nak, ami teljes mértékben támogatja a LoRaWAN vezeték nélküli protokollt. Mi az a LoRaWAN? A LoRaWANt leginkább vezeték nélküli szenzorok és más IoT-eszközök energiahatékony és nagy hatótávolságú kommunikációjára dolgozták ki. A LoRa szórt spektrumú rádiós technológia, amely egy szabadalmaztatott modulációs megoldásra épül. Az adatátvitel 125 kHz szélességű csatornán történik, Európában a 868 MHz-es, az Egyesült Államokban pedig a 910 MHz-es ISM-sávban. A maximális átviteli sebesség 50 kbit/s. Igen 50 kbit/s, de ez nem az, amire gondolsz! Ez pont az, amire szánták.
Fontos megérteni, hogy a frekvenciák és az adatátviteli sebesség egyenesen arányos, de fordítottan arányos a hatótávolsággal. Egy példa a WiFi, ami altalaban 2.4 GHz-től 5 GHz-ig terjed és gyors sávszélességet biztosít, de sajnos messziről már nem fogható.
A gyakorlatban azonban ennél jóval alacsonyabb sebességek a jellemzőek. A LoRa-rádiót használó eszközök egy nagy kiterjedésű hálózatot alkotnak, amelynek működését a LoRaWAN protokoll írja le. A kommunikáció mindkét irányban, azaz az eszközöktől a LoRa-átjátszó irányába, illetve az átjátszótól az eszközök felé is biztosított, bár az energiahatékony működés biztosításának érdekében a downlink irányú kommunikációra használt időszeletek korlátozottak, és az uplink időszeletekhez kötöttek. Így elkerülhető az, hogy a LoRa-eszköznek folyamatosan figyelnie kelljen a rádiós csatornát az átjátszótól esetlegesen érkező üzenetek miatt.
A Longfi (LoRaWAN) 200-szorosa a WI-FI tartományának távolság tekintetében. Amíg a Wifid 50 méternél már gyengélkedik, addig a LongFi 30 km-nél is fogható, mivel a frekvenciája lassabb, de a hullamok amplitúdója nagyobb, így távolabbra eljut. A következő képen mutatjuk ezt be:
A LoRaWAN-hálózatban a végberendezések átjárók segítségével kommunikálnak az interneten elérhető hálózati kiszolgálóval. A végberendezések LoRa-modulációt használó rádióval egyedi titkosítást használnak, és kétirányú kommunikációra képesek a hálózati szerverrel. Az üzenetek rövidek, néhány bájt vagy maximum párszor tíz bájt méretűek, az adatátviteli sebesség és az adóteljesítmény pedig a bázisállomásoktól való távolság függvényében optimalizálható. A kommunikációhoz szükséges idő pár tizedmásodperc vagy maximum pár másodperc. A végberendezések szimplex rádiói egy időben egyetlen frekvencián képesek adni vagy venni, miközben az átjárókban lévő adatkoncentrátorok nagy kapacitású rádiókat alkalmaznak, amelyek több csatornán képesek többféle LoRa-modulációt használó végberendezésekkel kétirányú kapcsolatot fenntartani, közel 50-nél is egyszerre.
A válasz röviden nem, mert legközelebb a 470-700 MHz frekvenciasávban működő országos digitális televízió műsorszóró hálózat áll. De nem kell aggódni, nem lesz interferencia az országos földfelszíni digitális televízió hálózattal, mivel több, mint 100 MHz a frekvencia távolság közöttük.
A Helium egy közvetlen vezeték nélküli hálózat kiépítésén dolgozik, amely alacsony áramfogyasztás mellett képes lesz IOT okos készülékek számára adatcsomagokat továbbítani rádióhullámon keresztül.
A válasz nem könnyű, mivel ez függ a lokációdtól és a környéken lévő aktív Hotspotoktól, de átlagosan naponta 3 és 10 HNT között.
Európa a 868MHz frekvenciát használja, ezért a Hotspot készülék vásárlásánál erre figyeljünk oda.
A szállítási időt sajnos befolyásolja a megnövekedett kereslet, ezért jelenleg a Bobcat. kínai cég tudja tartani a szállítási időt, ami lehet 12-20 hét is. A mai napon jelentették be, hogy a Nebra angliai cég nem vesz fel több rendelést.
Igen, mind a beltéri, mind a kültéri hotspotok Wi-Fi-csatlakozással rendelkeznek, és a készülékek tartalmazzák a 2,4 GHz-es 802,11n-es Wi-Fi-adaptert. Ez azt jelenti, hogy a Helium Mobil app segítségével gyorsan tudod csatlakoztatni a Wifihez és már kezdheted is a rádió sugárzást vagyis a POC-t (Proof of coverage), amiért HNT token lesz a jutalmad.
A kapcsolódási folyamat a beltéri hotspotnál körülbelül 30 percet vesz igénybe, a kültéri hotspotnál pedig néhány percet. A bányászat körülbelül 24-48 óra elteltével kezdődik, mivel szinkronizálás szükséges a blokklánccal.
Mindkét hotspot 10/100 Mbps Ethernet-kapcsolattal rendelkezik. Ez elég gyors a hélium hálózathoz, és általában kétszerese a legtöbb Wi-Fi kapcsolatnak, és négyszerese az LTE kapcsolatok sebességének.
Nagyjából a hotspotok havi 30-50 GB-ot használnak, ez összességében nagyjából 200-300 kBps folyamatos kétirányú adatforgalomnak felel meg hálózaton. A mai szélessávú internet esetén ez csekély szám, tehát nem lesz hatással a Wifi hálózatra.
A Hotspotok energiafogyasztása alig 5W, tehát nem több, mint egy mobiltelefon adaptere használat közben.
Ezzel a weblappal ellenőrizheted, hogy melyik hotspotok vannak hatótávolságon belül vagy a 300 méteres tiltott részen belül. Ne feledd el a jobb felső sarokban engedélyezni a hozzáférést a Gps helyadataidhoz.
A helium hivatalos lefedettségi térképe, ahol minden információt megtalálsz a jelenleg aktív és inaktív hotspotokról, legyenek azok kapcsolódási pontok vagy napi HNT bevétel.
https://hotspotrf.com/my-account/
A HotspotRF segít a hotspot elhelyezésének optimalizálásában a rádiófrekvenciás (RF) modellezés és a hélium hotspot adatokkal való átfedése révén. Segítünk kiválasztani az értékes hotspotok számára a legjobb helyeket mind a lefedettség, mind a $-HNT bevételi potenciál szempontjából! Hogy biztos légy abban, hogy a területen érdemes-e befektetni ilyen készülékre, mindenképp regisztrálj és csinálj egy szimulációt.
A Polygon ID Azonosítási Megoldás Június 22-én, szerdán a decentralizált Ethereum skálázóplatform, a Polygon bejelentette, hogy „elindítja a Polygon ID -t – egy privát és önszuverén identitásmegoldást, amely nulla tudásalapú (ZK) titkosítással
Tágul a Uniswap Univerzuma Az Ethereumon futó népszerű DeFi kereskedési felület mögött álló vállalat NFT piactér kialakítását tervezi. Az Uniswap Labs kedden közölte, hogy megvásárolta a Genie NFT-piaci aggregátort annak érdekében, hogy
3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád! Ez a bejegyzés, kicsit más, mint az eddigiek. Egy pár napja a Kryptodás Norbi készített velem egy rövid interjút az edukációs AR NFTk-ről, hogy a
A nagy összeomlás okai A Bitcoin-t és a teljes kriptopiacot az elmúlt hónapokban erősen sújtotta a post-covid hatása és az elmúlt két hónapban kialakult háborús helyzet is. Emellett a várva várt medvepiacot
Email: kryptotanoda@gmail.com