Mit nevezünk rug pull-nak a crypto világban ?

A rug pull kifejezés a crypto világban az, amikor a fejlesztő csapat hirtelen magára hagyja a saját projectjét és eladja vagy megszünteti az a mögött álló likviditást. Maga a ’rug pull’ abból a kifejezésből ered, amikor hirtelen kihúzzuk valaki alól a szőnyeget. A crypto világban ez, a likviditás váratlan megszüntetését jelenti. Nemrég volt rá újabb példa amikor a Squid Game Netflixes sorozata mögé bujtatott ICO scam projekt megalkotói villám gyorsan leléptek több millió dollárral.

Óvatosan a Defi-ben!

A rug pull kifejezést leggyakrabban olyan decentralizált finanszírozás (DeFi) projectekkel szokták összekötni, amiknek a likviditását a decentralizát váltóknak (DEX) adják. Ezek az újonnan kijött DeFi tokenek rendszerint nincsenek listázva centralizát tőzsdéken (CEX), ami pedig azt jelenti, hogy a likviditásuk egyetlen forrása csupán decentralizált váltókon talalható meg. Egy tipikus esetet példaként véve ez úgy néz ki, hogy egy DeFi project létrehoz egy saját tokent és ebből egy bizonyos mennyiséget leköt a decentralizált váltón, mint likviditás. Ez történhet úgy, hogy az adott tokenek egyből a liquidity poolba kerülnek (párosítva más tokenekkel, például ETH vagy BNB), vagy pedig eladhatják őket egy Initial DEX Offering (IDO) keretein belül is. Egy IDO-ban a befektető megvásárolja az adott coint, de maga a folyamat zárolva marad egy meghatározott ideig, egy bizonyos likviditási szint elérése érdekében.

Amikor az adott token népszerűsége már nagyon magas (hype) és a projectnek van már hozzáférése a saját likviditásához, két opció van a „szőnyeg kihúzására” A project kezelői el tudják adni a tokenjeiket magas áron, illetve kivonhatják az összes likviditásukat is, vagy kihasználva az okosszerződések (smart contracts) kiskapuit, egyszerűen ellophatják a befektetők tőkéjét. Elegendő likviditás nélkül pedig a befektetőknek problémás lesz eladni a tokenjeiket, vagy nem lesz más választásuk, mint nagyon alacsony áron megválni tőlük. Ennek az oka az Automated Market Maker (AMM) árképző mechanizmusa, ami az árat két, a liquidity poolban lévő coin aránya alapján határozza meg.

A rug pullok elég gyakoriak a DeFi szektorban, ugyanis bárki könnyen létrehozhat új tokeneket és listázhatja azokat a decentralizált váltókon KYC vagy AML nélkül is. Szintén bárki létrehozhat egy liquidity poolt, de még egy alaposan leellenőrzött IDO is nagyon magas kockázati faktorba esik.  Nagyon sok crypto-project névtelen, ami igen könnyűvé teszi, hogy a csapat vagy tulajdonos „kihúzza alólunk a szőnyeget” anélkül, hogy a csaló igazi kilétére később fény derülne.

A leggyakoribb jelek közül az egyik, hogy rug pull fog történni, az az ár kilövése nagyon rövid időn belül a likviditási védelem növekedése nélkül. Ha a project tulajdonosának közvetlenül az indulás után, vagy legalábbis nagyon rövid időn belül lehetősége van a likviditás kivonására, az mindig egy potenciális rug pull kockázat. Szintén intő jel lehet a rengeteg nagyon lelkes befektető, akik első sorban közösségi média platformokon tűnnek fel, így például Twitteren vagy Telegramon.
Hogy elkerülj egy esetleges rug pullt, mindig végezz alapos kutatást a projecteken (DYOR), amikbe be szeretnél fektetni. Célszerű, ha a kutatásod magában foglalja a project aktuális állapotát, a tokenelosztást, a likviditással és magával a csapattal kapcsolatos részleteket. A legjobb módja a kockázat csökkentésének, ha meggyőződsz róla, hogy az előbb felsorolt dolgok mind annyira transzparensek, amennyire csak lehet, illetve minden leellenőrizhető.  A következő videóban láthatjátok milyen érzés egy Rug Pull átélése. Szerintem érdemes megtekinteni……

A fenti cikk a Binance Academy tudástár anyagának fordítása. forrás: https://academy.binance.com/en/glossary/rug-pull

Tanulj Velünk

További hírek

polygon id mukodes

A Polygon ID Azonosítási Megoldás

A Polygon ID Azonosítási Megoldás Június 22-én, szerdán a decentralizált Ethereum skálázóplatform, a Polygon bejelentette, hogy „elindítja a Polygon ID -t – egy privát és önszuverén identitásmegoldást, amely nulla tudásalapú (ZK) titkosítással

uniswap genie

Tágul a Uniswap Univerzum

Tágul a Uniswap Univerzuma Az Ethereumon futó népszerű DeFi kereskedési felület mögött álló vállalat NFT piactér kialakítását tervezi. Az Uniswap Labs kedden közölte, hogy megvásárolta a Genie NFT-piaci aggregátort annak érdekében, hogy

3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád!

3D NFT-k! amik többet érnek, mint gondolnád! Ez a bejegyzés, kicsit más, mint az eddigiek. Egy pár napja a Kryptodás Norbi készített velem egy rövid interjút az edukációs AR NFTk-ről, hogy a

A nagy összeomlás okai

A nagy összeomlás okai A Bitcoin-t és a teljes kriptopiacot az elmúlt hónapokban erősen sújtotta a post-covid hatása és az elmúlt két hónapban kialakult háborús helyzet is. Emellett a várva várt medvepiacot

Ha szeretnél értesítést kapni a legújabb kryptoda tartalmakról, akkor iratkozz fel!